See dalet on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "phn",
"3": "𐤃𐤋𐤕",
"t": "door"
},
"expansion": "Phoenician 𐤃𐤋𐤕 (dlt, “door”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "sem-pro",
"3": "*dalt-"
},
"expansion": "Proto-Semitic *dalt-",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "he",
"2": "דֶלֶת",
"sc": "Hebr",
"tr": "délet"
},
"expansion": "Hebrew דֶלֶת (délet)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "delta"
},
"expansion": "Doublet of delta",
"name": "doublet"
}
],
"etymology_text": "From Phoenician 𐤃𐤋𐤕 (dlt, “door”), ultimately from Proto-Semitic *dalt-; compare Hebrew דֶלֶת (délet). Doublet of delta.",
"forms": [
{
"form": "dalets",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "daled",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "daleth",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "dalet (plural dalets)",
"name": "en-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"da",
"let"
]
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Entries with translation boxes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Hebrew terms with redundant script codes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Arabic translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Assyrian Neo-Aramaic translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Catalan translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Classical Syriac translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Czech translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Dutch translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Finnish translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with French translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Hebrew translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Italian translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Russian translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Serbo-Croatian translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Swedish translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with Yiddish translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Yiddish terms with non-redundant manual transliterations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Yiddish terms with redundant script codes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Hebrew letter names",
"orig": "en:Hebrew letter names",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"The fourth letter of many Semitic alphabets (Phoenician, Aramaic, Hebrew, Syriac, Arabic and others)."
],
"id": "en-dalet-en-noun-Q96Hupec",
"links": [
[
"Semitic",
"Semitic"
],
[
"Phoenician",
"Phoenician"
],
[
"Aramaic",
"Aramaic"
],
[
"Hebrew",
"Hebrew"
],
[
"Syriac",
"Syriac"
],
[
"Arabic",
"Arabic"
]
],
"translations": [
{
"code": "ar",
"lang": "Arabic",
"lang_code": "ar",
"roman": "dāl",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "دال"
},
{
"code": "ar",
"lang": "Arabic",
"lang_code": "ar",
"roman": "d",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"symbol"
],
"word": "د"
},
{
"code": "syc",
"lang": "Aramaic",
"lang_code": "syc",
"roman": "dālaṯ",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"Classical-Syriac",
"masculine"
],
"word": "ܕܠܬ"
},
{
"code": "syc",
"lang": "Aramaic",
"lang_code": "syc",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"Classical-Syriac",
"symbol"
],
"word": "ܕ"
},
{
"code": "aii",
"lang": "Assyrian Neo-Aramaic",
"lang_code": "aii",
"roman": "dālaṯ",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "ܕܵܠܲܬ݂"
},
{
"code": "ca",
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "dàlet"
},
{
"code": "cs",
"lang": "Czech",
"lang_code": "cs",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "dalet"
},
{
"code": "nl",
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"feminine",
"masculine"
],
"word": "dalet"
},
{
"code": "fi",
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"sense": "Semitic letter",
"word": "dalet"
},
{
"code": "fr",
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "dalèt"
},
{
"code": "fr",
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "daleth"
},
{
"code": "he",
"lang": "Hebrew",
"lang_code": "he",
"roman": "dálet",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "דָּלֶת"
},
{
"code": "he",
"lang": "Hebrew",
"lang_code": "he",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"symbol"
],
"word": "ד"
},
{
"code": "it",
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"feminine",
"masculine"
],
"word": "dalet"
},
{
"code": "ru",
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"roman": "dálet",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "да́лет"
},
{
"code": "sh",
"lang": "Serbo-Croatian",
"lang_code": "sh",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "dàlet"
},
{
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "Semitic letter",
"word": "dalet"
},
{
"code": "yi",
"lang": "Yiddish",
"lang_code": "yi",
"roman": "daled",
"sense": "Semitic letter",
"word": "דלד"
},
{
"code": "yi",
"lang": "Yiddish",
"lang_code": "yi",
"roman": "dales",
"sense": "Semitic letter",
"word": "דלת"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdɑː.lɪt/"
},
{
"ipa": "/ˈdɑː.lɪd/"
},
{
"ipa": "/ˈdɑː.lɪð/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-JutishMale-dalet.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/4a/LL-Q1860_%28eng%29-JutishMale-dalet.wav/LL-Q1860_%28eng%29-JutishMale-dalet.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/4a/LL-Q1860_%28eng%29-JutishMale-dalet.wav/LL-Q1860_%28eng%29-JutishMale-dalet.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-ɑːlɪt"
},
{
"rhymes": "-ɑːlɪd"
}
],
"word": "dalet"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "da",
"2": "past participle"
},
"expansion": "dalet",
"name": "head"
}
],
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Danish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "dale"
}
],
"glosses": [
"past participle of dale"
],
"id": "en-dalet-da-verb-I~2cgWOO",
"links": [
[
"dale",
"dale#Danish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"word": "dalet"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "phn",
"3": ""
},
"expansion": "Phoenician [Term?]",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Phoenician [Term?].",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "dalet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dalet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daletitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daletittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daletittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daletittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daletittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daletiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daletittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "dalet",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dalet",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dalet",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Hebrew letter names",
"orig": "fi:Hebrew letter names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Phoenician letter names",
"orig": "fi:Phoenician letter names",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"dalet (fourth letter of the Hebrew and Phoenician scripts and the Northwest Semitic abjad)"
],
"id": "en-dalet-fi-noun-L~sXRip8",
"links": [
[
"dalet",
"#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdɑlet/"
},
{
"ipa": "[ˈdɑ̝le̞t̪]"
},
{
"rhymes": "-ɑlet"
}
],
"word": "dalet"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "he",
"3": "דָּלֶ״ת",
"tr": "dāleṯ"
},
"expansion": "Hebrew דָּלֶ״ת (dāleṯ)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Hebrew דָּלֶ״ת (dāleṯ).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "mf",
"2": "#"
},
"expansion": "dalet m or f (invariable)",
"name": "it-noun"
}
],
"hyphenation": [
"dà‧let"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"dà‧let"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "delta"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "72 28",
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "71 29",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "63 37",
"kind": "other",
"langcode": "it",
"name": "Phoenician letter names",
"orig": "it:Phoenician letter names",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"dalet, specifically:",
"the name of the Phoenician-script letter 𐤃"
],
"id": "en-dalet-it-noun-UazF5xD1",
"links": [
[
"dalet",
"dalet#English"
],
[
"Phoenician-script",
"Appendix:Phoenician script"
],
[
"𐤃",
"𐤃"
]
],
"tags": [
"feminine",
"invariable",
"masculine"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "38 62",
"kind": "other",
"langcode": "it",
"name": "Hebrew letter names",
"orig": "it:Hebrew letter names",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"dalet, specifically:",
"the name of the Hebrew-script letter ד"
],
"id": "en-dalet-it-noun-qB-qtzrU",
"links": [
[
"dalet",
"dalet#English"
],
[
"Hebrew-script",
"Appendix:Hebrew script"
],
[
"ד",
"ד"
]
],
"tags": [
"feminine",
"invariable",
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈda.let/"
},
{
"rhymes": "-alet"
}
],
"word": "dalet"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "cy-mut",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "talet",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "dalet",
"source": "mutation",
"tags": [
"soft"
]
},
{
"form": "nhalet",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "thalet",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "cy",
"2": "mutated verb"
},
"expansion": "dalet",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "talet"
},
"name": "cy-mut"
}
],
"lang": "Welsh",
"lang_code": "cy",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Welsh entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "talet"
}
],
"glosses": [
"soft mutation of talet"
],
"id": "en-dalet-cy-verb-rOAkJhUx",
"links": [
[
"talet",
"talet#Welsh"
]
],
"tags": [
"form-of",
"mutation-soft"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdalɛt/",
"tags": [
"North-Wales"
]
},
{
"ipa": "/ˈdaːlɛt/",
"tags": [
"South-Wales"
]
},
{
"ipa": "/ˈdalɛt/",
"tags": [
"South-Wales"
]
}
],
"word": "dalet"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "da",
"2": "past participle"
},
"expansion": "dalet",
"name": "head"
}
],
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Danish entries with incorrect language header",
"Danish non-lemma forms",
"Danish past participles",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "dale"
}
],
"glosses": [
"past participle of dale"
],
"links": [
[
"dale",
"dale#Danish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"word": "dalet"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "phn",
"3": "𐤃𐤋𐤕",
"t": "door"
},
"expansion": "Phoenician 𐤃𐤋𐤕 (dlt, “door”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "sem-pro",
"3": "*dalt-"
},
"expansion": "Proto-Semitic *dalt-",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "he",
"2": "דֶלֶת",
"sc": "Hebr",
"tr": "délet"
},
"expansion": "Hebrew דֶלֶת (délet)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "delta"
},
"expansion": "Doublet of delta",
"name": "doublet"
}
],
"etymology_text": "From Phoenician 𐤃𐤋𐤕 (dlt, “door”), ultimately from Proto-Semitic *dalt-; compare Hebrew דֶלֶת (délet). Doublet of delta.",
"forms": [
{
"form": "dalets",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "daled",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "daleth",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "dalet (plural dalets)",
"name": "en-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"da",
"let"
]
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English doublets",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms derived from Phoenician",
"English terms derived from Proto-Semitic",
"Entries with translation boxes",
"Hebrew terms with redundant script codes",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:English/ɑːlɪd",
"Rhymes:English/ɑːlɪd/2 syllables",
"Rhymes:English/ɑːlɪt",
"Rhymes:English/ɑːlɪt/2 syllables",
"Terms with Arabic translations",
"Terms with Assyrian Neo-Aramaic translations",
"Terms with Catalan translations",
"Terms with Classical Syriac translations",
"Terms with Czech translations",
"Terms with Dutch translations",
"Terms with Finnish translations",
"Terms with French translations",
"Terms with Hebrew translations",
"Terms with Italian translations",
"Terms with Russian translations",
"Terms with Serbo-Croatian translations",
"Terms with Swedish translations",
"Terms with Yiddish translations",
"Yiddish terms with non-redundant manual transliterations",
"Yiddish terms with redundant script codes",
"en:Hebrew letter names"
],
"glosses": [
"The fourth letter of many Semitic alphabets (Phoenician, Aramaic, Hebrew, Syriac, Arabic and others)."
],
"links": [
[
"Semitic",
"Semitic"
],
[
"Phoenician",
"Phoenician"
],
[
"Aramaic",
"Aramaic"
],
[
"Hebrew",
"Hebrew"
],
[
"Syriac",
"Syriac"
],
[
"Arabic",
"Arabic"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdɑː.lɪt/"
},
{
"ipa": "/ˈdɑː.lɪd/"
},
{
"ipa": "/ˈdɑː.lɪð/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-JutishMale-dalet.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/4a/LL-Q1860_%28eng%29-JutishMale-dalet.wav/LL-Q1860_%28eng%29-JutishMale-dalet.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/4a/LL-Q1860_%28eng%29-JutishMale-dalet.wav/LL-Q1860_%28eng%29-JutishMale-dalet.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-ɑːlɪt"
},
{
"rhymes": "-ɑːlɪd"
}
],
"translations": [
{
"code": "ar",
"lang": "Arabic",
"lang_code": "ar",
"roman": "dāl",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "دال"
},
{
"code": "ar",
"lang": "Arabic",
"lang_code": "ar",
"roman": "d",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"symbol"
],
"word": "د"
},
{
"code": "syc",
"lang": "Aramaic",
"lang_code": "syc",
"roman": "dālaṯ",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"Classical-Syriac",
"masculine"
],
"word": "ܕܠܬ"
},
{
"code": "syc",
"lang": "Aramaic",
"lang_code": "syc",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"Classical-Syriac",
"symbol"
],
"word": "ܕ"
},
{
"code": "aii",
"lang": "Assyrian Neo-Aramaic",
"lang_code": "aii",
"roman": "dālaṯ",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "ܕܵܠܲܬ݂"
},
{
"code": "ca",
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "dàlet"
},
{
"code": "cs",
"lang": "Czech",
"lang_code": "cs",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "dalet"
},
{
"code": "nl",
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"feminine",
"masculine"
],
"word": "dalet"
},
{
"code": "fi",
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"sense": "Semitic letter",
"word": "dalet"
},
{
"code": "fr",
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "dalèt"
},
{
"code": "fr",
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "daleth"
},
{
"code": "he",
"lang": "Hebrew",
"lang_code": "he",
"roman": "dálet",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "דָּלֶת"
},
{
"code": "he",
"lang": "Hebrew",
"lang_code": "he",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"symbol"
],
"word": "ד"
},
{
"code": "it",
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"feminine",
"masculine"
],
"word": "dalet"
},
{
"code": "ru",
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"roman": "dálet",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "да́лет"
},
{
"code": "sh",
"lang": "Serbo-Croatian",
"lang_code": "sh",
"sense": "Semitic letter",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "dàlet"
},
{
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "Semitic letter",
"word": "dalet"
},
{
"code": "yi",
"lang": "Yiddish",
"lang_code": "yi",
"roman": "daled",
"sense": "Semitic letter",
"word": "דלד"
},
{
"code": "yi",
"lang": "Yiddish",
"lang_code": "yi",
"roman": "dales",
"sense": "Semitic letter",
"word": "דלת"
}
],
"word": "dalet"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "phn",
"3": ""
},
"expansion": "Phoenician [Term?]",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Phoenician [Term?].",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "dalet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dalet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daletitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daletittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daletittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daletittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daletittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daletillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "daletinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "daletikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daletiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daleteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "daletittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daletittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "daleteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "daleteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "dalet",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dalet",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dalet",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms derived from Phoenician",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Phoenician term requests",
"Rhymes:Finnish/ɑlet",
"Rhymes:Finnish/ɑlet/2 syllables",
"fi:Hebrew letter names",
"fi:Phoenician letter names"
],
"glosses": [
"dalet (fourth letter of the Hebrew and Phoenician scripts and the Northwest Semitic abjad)"
],
"links": [
[
"dalet",
"#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdɑlet/"
},
{
"ipa": "[ˈdɑ̝le̞t̪]"
},
{
"rhymes": "-ɑlet"
}
],
"word": "dalet"
}
{
"categories": [
"Italian 2-syllable words",
"Italian countable nouns",
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian feminine nouns",
"Italian indeclinable nouns",
"Italian lemmas",
"Italian masculine nouns",
"Italian nouns",
"Italian nouns with multiple genders",
"Italian terms derived from Hebrew",
"Italian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Italian/alet",
"Rhymes:Italian/alet/2 syllables",
"it:Hebrew letter names",
"it:Phoenician letter names"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "he",
"3": "דָּלֶ״ת",
"tr": "dāleṯ"
},
"expansion": "Hebrew דָּלֶ״ת (dāleṯ)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Hebrew דָּלֶ״ת (dāleṯ).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "mf",
"2": "#"
},
"expansion": "dalet m or f (invariable)",
"name": "it-noun"
}
],
"hyphenation": [
"dà‧let"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"dà‧let"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "delta"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"dalet, specifically:",
"the name of the Phoenician-script letter 𐤃"
],
"links": [
[
"dalet",
"dalet#English"
],
[
"Phoenician-script",
"Appendix:Phoenician script"
],
[
"𐤃",
"𐤃"
]
],
"tags": [
"feminine",
"invariable",
"masculine"
]
},
{
"glosses": [
"dalet, specifically:",
"the name of the Hebrew-script letter ד"
],
"links": [
[
"dalet",
"dalet#English"
],
[
"Hebrew-script",
"Appendix:Hebrew script"
],
[
"ד",
"ד"
]
],
"tags": [
"feminine",
"invariable",
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈda.let/"
},
{
"rhymes": "-alet"
}
],
"word": "dalet"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "cy-mut",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "talet",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "dalet",
"source": "mutation",
"tags": [
"soft"
]
},
{
"form": "nhalet",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "thalet",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "cy",
"2": "mutated verb"
},
"expansion": "dalet",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "talet"
},
"name": "cy-mut"
}
],
"lang": "Welsh",
"lang_code": "cy",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Welsh entries with incorrect language header",
"Welsh mutated verbs",
"Welsh non-lemma forms",
"Welsh soft-mutation forms"
],
"form_of": [
{
"word": "talet"
}
],
"glosses": [
"soft mutation of talet"
],
"links": [
[
"talet",
"talet#Welsh"
]
],
"tags": [
"form-of",
"mutation-soft"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdalɛt/",
"tags": [
"North-Wales"
]
},
{
"ipa": "/ˈdaːlɛt/",
"tags": [
"South-Wales"
]
},
{
"ipa": "/ˈdalɛt/",
"tags": [
"South-Wales"
]
}
],
"word": "dalet"
}
Download raw JSONL data for dalet meaning in All languages combined (28.0kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dalet/Welsh 'radical' base_tags=set()",
"path": [
"dalet"
],
"section": "Welsh",
"subsection": "verb",
"title": "dalet",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dalet/Welsh 'nasal' base_tags={'error-unrecognized-form', 'soft'}",
"path": [
"dalet"
],
"section": "Welsh",
"subsection": "verb",
"title": "dalet",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dalet/Welsh 'aspirate' base_tags={'error-unrecognized-form', 'soft'}",
"path": [
"dalet"
],
"section": "Welsh",
"subsection": "verb",
"title": "dalet",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.